glowna O klubie
Relacje Najblizsze plany
Kurs OT Forum
Kaszubska Włóczęga Sukkub
Puchar GDAKKA Sniegolazy
Dolacz do nas Szlak Zrodla Marii
Lista Klubowa Panel Uzytkownika
Odznaki PTTK Zasoby

Logo AKK GDAKK

SSPG

PTTK


tuttu

Coltex Dakar

Roberts


Kurs fotografii


Eko-Kapio


Radio Sar

Relacje z imprez
Spacerek do Tajemniczych Podziemi Oliwy
termin: 6.I.2007
sezon: Jesień 2006
1167876132
Autor tekstu: Tomasz Marek Karol hr. Larczyński


Awaria bramki mailowej oraz posylwestrowa rekonwalescencja dość skutecznie odwiodły klubowiczów od przybycia w celu poczołgania się pod dziurach, ale pewien elitarny skład dokonał jednak dzieła. Oba zbiorniki zwiedziliśmy; obyło się bez pomocy sprzętu wspinaczkowego (wystarczyło się wciągać po "pomocnych dłoniach z góry"), natomiast bez emocji obejść się rzecz jasna nie mogło.
Zbiornik nad V i VI Dworem jest niewielki, o wiele mniejszy od tego nad Drogą Filozofów (co jednak nie dziwi - ten pierwszy spełniał rolę pomocnoczą dla Wrzeszcza, gdyż większą część tej dzielnicy obsługiwał zbiornik pod Hyclową Górą, podczas gdy ten drugi sam obsługiwał Oliwę). Dwie niewielkie komory i ołtarzyk jakiegoś nawiedzonego menela w nadbudówce. O wiele ciekawsze rzeczy dzieją się jednak obok zbiornika: otóż jakiś paranoik dosłownie porył na wylot całe wzgórze od strony Szwedzkiej Grobli niczym królik-mutant. Zasłyszane przed spacerkiem hipotezy, iż chodziło o złomiarzy, nie są prawdopodobne - ci bowiem prezyzyjnie i odkrywkowo wykopali rury wiodące w dół ze zbiornika, podczas gdy zagadkowe chodniki tną wzgórze w kratkę i znacznie głębiej niż mogły przebiegać rury - podchodzą pod spód ławy fundamentowej zbiornika! Szyby mają po ok. 2-2,5 m głębokości, tunele odchodzą od ich den, a więc pod samym grzbietem są o jakie 5 m od powierzchni. Zagadkowa jest też technika - totalne amatorstwo, szalunek z dykty i kawałków mebli, w środku zostawione rękawiczki, świeczki i wiaderka do wydobycia urobku; korytarze są niziutkie - da się w nich tylko czołgać.
O wiele większy i bardziej cywilizowany jest zbiornik nad Drogą Filozofów. Całośc otacza taśma z groźnymi napisami "obiekt budowlany grozi zawaleniem" (yyyy?); tym niemniej całośc jest bardzi daleka od zawalenia. Główne drzwi są zaspawane, ale nasi przedsiębiorczy rodacy odblokowali dwie tylke studzienki komunikacyjne i do dwóch główych, olbrzymich zbiorników można wejść (choć do jednego tylko z liną lub drabinką - w środku jest ok. 4-metrowa ściana za studzienką). Ponoć złomiarze, demolując wyposażenie, ukradli jakiś tam licznik i wysypali jrgo lekko radioaktywną zawartośc na hałdę przed wejściem. Tak więc pozytywnie napromieniowani izotopem cośtamcośtam zakończyliśmy eksplorację i wróciliśmy dożywić się obiadkiem.
zdj1
zdj2
Podliczenie trasy OTP
Trasa: przystanek ZKM Gdańsk Uniwersytet - Dwór V - Las Polanki - Szwedzka Grobla - Dolina Głęboka - Dolina Oliwska - Przystanek ZKM Gdańsk Obrońców Weterplatte
przëstónk ZKM Gduńsk Ùniwersytet - V Dwór - Las Pelónki - Szwédzkô Stawniô - Głębokô Dolëzna - Òlëwskô Dolëzna - przëstónk ZKM Gduńsk Barnimów Westerplatte
Data: 2007-01-06  Dystans: 5 km
Komentarze wyjazdu