glowna O klubie
Relacje Najblizsze plany
Kurs OT Forum
Kaszubska Włóczęga Sukkub
Puchar GDAKKA Sniegolazy
Dolacz do nas Szlak Zrodla Marii
Lista Klubowa Panel Uzytkownika
Odznaki PTTK Zasoby

Logo AKK GDAKK

SSPG

PTTK


tuttu

Coltex Dakar

Roberts


Kurs fotografii


Eko-Kapio


Radio Sar

O klubie
O klubie | Zarząd Klubu | Historia Klubu | Misja i Statut |
Skąd się wziął GDAKK?
Klub turystyczny AKK "GDAKK" jest studencką pozarządową organizacją niekomercyjną (non-profit) działającą przy Oddziale Studenckim PTTK w Gdańsku i Politechnice Gdańskiej.

Działalność klubu obejmuje turystykę kwalifikowaną głównie pieszą (ale także rowerową, górską, kajakową i inną). Klub organizuje rajdy w rejonie Pomorza, obozy - zarówno w górach i innych rejonach Polski, wspólne wyjazdy zagraniczne oraz szereg innych tradycyjnych imprez. Prowadzi jesienią i wiosną szkolenie na Organizatora Turystyki PTTK.

Początki Gdańskiego Akademickiego Klubu Kadry sięgają 1968 roku. Wówczas to, dzięki grupie 16-tu turystycznych zapaleńców powstał Klub Kadry Obozów Studenckich "KOKOS". Celem klubu było propagowanie turystyki w środowisku studenckim, organizowanie rajdów i imprez turystycznych oraz kształcenie kadry do prowadzenia letnich obozów studenckich organizowanych głównie przez BPiT "Almatur". Pierwszym prezesem został Tadeusz Jankowski. W 1970 roku po raz pierwszy odbyło się szkolenia na uprawnienia Organizatora Turystyki.Od tamtej pory, co roku, po otrzymaniu uprawnień OT przybywają nowi członkowie klubu, których z roku na rok jest coraz więcej. Od początku istnienia organizowano imprezy o bardzo zróżnicowanym charakterze: dla narciarzy, kajakarzy, miłośników jazdy konnej, rowerzystów i piechurów. Przy KOKOS-ie istniało również koło PTTK, zarejestrowane przy OS PTTK w Gdańsku. Jednak, jak to wynika ze sprawozdania Zarządu OS PTTK za kadencji Tomasza Berżowskiego w latach 1969/69, "KOKOS" nie utrzymywał kontaktów z Oddziałem, prowadząc głównie wczasy studenckie i obozy dla "Almaturu". Nawiasem mówiąc, jeszcze przez wiele lat kolejne "wcielenia" tego klubu też ściśle współpracowały z BPiT, i były przez środowisko postrzegane raczej jako klub bardziej związany z "Almaturem" niż z PTTK. Sytuacja ta zmieniła się chyba na początku lat 80-tych.

W latach 70-tych kilkakrotnie zmieniała się nazwa klubu: Środowiskowy Klub Aktywu Turystycznego SKAT (1970-73), Klub Organizatorów Aktywnego Wypoczynku (1973-75), Akademicki Klub Kadry (1975-77). Ostateczna nazwa klubu - Gdański Akademicki Klub Kadry GDAKK przyjęta została w roku 1977.

Szczególne zainteresowanie studentów budziły zawsze sobotnio-niedzielne rajdy oraz obozy wakacyjne, zarówno stacjonarne jak i wędrowne. Klubowicze "zadeptali" wszystkie pasma górskie Polski. Nie brakło również wojaży zagranicznych- między innymi zwiedzili kraje: Indie (1979, 1998), Syria i Turcja (1980), Hiszpania i Maroko (1980), Chiny i Stany Zjednoczone, Szwecja, Norwegia, Irlandia, Rumunia, Ukraina i Krym (2003 i 2004), Chorwacja (2004). Odbyły się też na przykład wyprawy do Slovenckiego Raju, podziemnego rezerwatu nietoperzy w Międzyrzeczu, kilka obozów żeglarskich na Wielkich Jeziorach Mazurskich oraz Jezioraku, wyprawy rowerowe wzdłuż wschodniej granicy Polski oraz wiele innych imprez, głównie w formie letnich obozów wędrownych. Osoby z naszego klubu uczestniczyły również w wielu indywidualnych przedsięwzięciach (np. wyprawa na Kaukaz).

Tradycją klubową stały się: coroczny wiosenno-wielkanocny obóz szkoleniowy na Hali Łabowskiej, majowe spotkanie na Rajdzie Zdunowickim (od 1979) lub na obozie kajakowym (od 2002), "GDAKK – Urodziny" odbywające się rokrocznie w czerwcu, w celu 'uczczenia' kolejnych rocznic istnienia klubu, jesienny rajd "Grzybny" będący inauguracją nowego sezonu działalności klubu oraz Wigilia klubowa w gronie członków klubu. Do tradycji już też zapisał się organizowany od 2003 roku Sylwestrowy obóz w górach połączony z zimowym chodzeniem po górach i zjazdami na nartach oraz nocnym, sylwestrowym ogniskiem. Wiosną 2004 roku z pomysłu naszego klubowego kolegi Kazimierza Niecikowskiego powstała po raz pierwszy impreza na orientację "SPARTAN". Odbywa się ona 2 razy do roku i cieszy się dużą frekwencją. Cele Spartana to między innymi: popularyzacja turystycznych imprez na orientację, jako doskonałej formy niekonwencjonalnego wypoczynku, integracja środowisk studenckich, pasjonatów InO oraz ukazanie uczestnikom piękna Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz pozostałych okolic.
Akademicki Klub Kadry jest doskonałym przykładem jak organizacja może służyć wszystkim zrzeszonym w niej ludziom i być jednoczenie otwarta na wszystkich innych ludzi, którym bliskie są idee turystyki zorganizowanej. Ostatnie lata to dynamiczna działalność klubu w środowisku wszystkich uczelni Trójmiejskich (również prywatnych). To także wielu utalentowanych studentów pełnych zamiłowania do turystyki i energii do działania. W klubie co semestr (a nie jak kiedyś co roku) odbywa się kurs na Organizatora Turystyki PTTK. Miło miejsce wiele udanych imprez pieszych, rowerowych, kajakowych i żeglarskich o charakterze lokalnym. Z dalszych wypadów poza tradycyjnymi wędrówkami po górach warto między innymi wspomnieć o wyprawie na Ukrainę latem 2001, 2003 i 2004 roku, do Rumunii w 2002 i 2004, na Kaukaz, Krym, Gorgany i Slowacja w roku 2003 oraz do Chorwacji w 2004 roku.

Obecnie "GDAKK" liczy kilkaset członków i sympatyków, z czego około 100 jest aktywnie zaangażowanych w działalność klubu. Będąc jednym z najdłużej działających klubów studenckich, jesteśmy otwarci na wszelkie formy działalności związanej z turystyką. Nie tylko chodzimy po górach, czy zwiedzamy miasta, lecz również wspinamy się po skałkach, czołgamy w jaskiniach, mokniemy na spływach kajakowych oraz obozach żeglarskich i bijemy rekordy prędkości na rajdach rowerowych - generalnie nie ma miesiąca, w którym byśmy gdzieś nie 'wywędrowali'. Bardzo często spotykamy się również na imprezach towarzyskich (biesiady przy gitarze, dyskoteka, kino, teatr, koncerty, puby), staramy się bowiem łączyć turystyczne podróże z bogatym programem rozrywkowym (gitara, bębny i harmonijka prawie nigdy nas nie opuszczają). Tworzymy zgraną paczkę przyjaciół. Aprobujemy i wprowadzamy w czyn wszystkie dobre pomysły na spędzanie wolnego czasu, nawet te najbardziej szalone - wspinanie się na szczyt, na którym cisza wszechobecna aż kłuje w uszy, doświadczenie burzy w górach, gdy już nikt nie wie, czy woda spływa po nieprzemakalnej kurtce, czy już tylko po ciele, noclegi w pruskim forcie, gdzie aby dojść do toalety trzeba pokonać labirynt na trzech poziomach, lub wyprawa za południową granicę, kiedy świat nabiera treści i jest tyle atrakcji, że nie sposób spamiętać wszystkiego. Od kilku lat posiadamy własną stronę internetową www.akk.pg.gda.pl, na której zamieszczane są relacje, filmiki i zdjęcia z wypraw, materiały przygotowujące do egzaminu na Organizatora Turystyki, śpiewnik, forum dyskusyjne dla członków klubu oraz informacje dotyczące najbliższych imprez.

Co tydzień spotykamy się w siedzibie klubu w BRATNIAKU. Są to spotkania stanowiące okazję do wspólnych pogawędek, prezentacji zdjęć z odbytych wypraw i będące Ąródłem nowych pomysłów na sposób wykorzystania wolnego czasu.
Prezesi GDAKKa: 1968 - 2012
1968 - 1972Tadeusz Jankowski
1973 - 1974Gerard Śliwiński
1975 - 1976Zbigniew Kończyński
1977 - 1978Wojciech Pomin
1979 - 1980Robert Zagata
1981Dariusz Szostek
1982 - 1983Wojciech Zawierucho
1984Bogdan Weltrowski
1985Andrzej Kowalik
1986Andrzej Blautenberg
1987Cezary Narewski
1988Adam Kołecki
1989Waldemar Rogala
1990Adam Wdowiak
1991Sławomir Duda
1992Mirosław Jakubowski
1993Michał Porzeziński
1994Adam Ledóchowski
1995Wojciech Itrych
1996Maciej Gąsiorowski
1997Tadeusz Popławski
1998 - 2000Piotr Mękal
2001 - 2003Paweł Lijewski
2004Marta Seweryńska
2005Hanna Arendt
2006Adam Piotrowski
2007Maciej Rynkiewicz
2008Marcin Nowak
2009Michał Rynkiewicz
2010Michał Skrzypnik
2011Anna Interewicz
2012Kamil Jachimowski
2013Dymitr Juszczuk
2014Piotr Bazylewicz